Winemakers for one day
1
day / deň
English version:
Taste our wine and even try to make your own, everything among beautiful nature. Are you asking why cuvée? What is the cuvée? Well, it is a combination of several wines. But we offer you to create your own cuveé. This tour is ideal for a group of friends, who want to have some fun in a cultural way. Come with us for a half day tour for wine tasting, which goes nice with Slovak refreshments and in the end you will create your very own cuvee. A bonus for you – we will bottle it for you. And then you can even name your wine and take home as a souvenir. Who knows maybe you will produce a new wine brand ?
The tour starts in Bratislava. We will go to a village next to Trnava, which is situated 45 km from Bratislava.
Min. 15 persons, min. age is 18 years
Days: Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday or upon request
Duration: 5-6 hours
Beginning: 03:00PM
Meeting point: Historical building of Slovak National Theater, Gorkého 132/2, 811 01 Bratislava
*if you want to name your wine – email us 2 days before the tour, we will print it for you
Slovak version:
Vytvorené vlastnými rukami chutí najlepšie. Ak ste si niekedy toto povedali, potom je naša exkurzia o výrobe cuvée pre vás to práve. Poďte a vyskúšajte.
Prečo práve cuvée? Čo je to cuvée? Je to v podstate kombinácia niekoľkých odrôd vína s cieľom dosiahnuť novú výnimočnú chuť. Táto exkurzia je ideálna pre skupinu kolegov či priateľov, ktorí by sa radi kultúrne zabavili. Užite si poldňový výlet, kde budeme degustovať, zajedať a aj si zasúťažíme vo výrobe vínka. To, čo vyrobíte, si aj nafľašujete a Váš výtvor môžete aj pomenovať. Kto vie, možno zadáte nový trend vo víne.
Min. 15 osôb, min. 18 rokov
Dni: streda, štvrtok, piatok, sobota, nedeľa alebo podľa dohody
Trvanie: 5-6 hodín
Miesto stretnutia: Historická budova SND, Hviezdoslavovo námestie
*pri výbere vlastného názvu vína, prosíme oznámiť min. 2 dni pred uskutočnením exkurzie.